Jak uniknąć bóli pleców.?

Jak uniknąć bóli pleców.?

Jak uniknąć bóli pleców.?
autorem artykułu jest Jerzy Beka

Jak uniknąć bólu pleców.
2008-09-14 13:39



Co robić aby nie bolał kręgosłup?



Przede wszystkim unikać sytuacji w której jesteśmy w długim bezruchu. Zmieniajmy pozycję, od czasu do czasu wstańmy rozruszać kończyny, wykonać jakieś proste ćwiczenia gimnastyczne celem właśnie rozruszania. Miejsce pracy musi być przygotowane, prawidłowa postawa siedząca: po oparciu stóp na podłodze, nogi w kolanach lekko uniesione na brzegiem krzesła, oparcie u dołu odcinka piersiowego kręgosłupa. Jesli stopy nie dotykają podłogi, należy cos pod nie podłożyć. Przy długotrwałym staniu, stawiać jedną nogę na czymś wyższym aby zapobiegać nadmiernemu wygięciu kręgosłupa lędźwiowego, po jakimś czasie zmieniamy nogę. W czasie przenoszenia ciężarów kręgosłup musi być wyprostowany, przy podnoszeniu koniecznie uginamy nogi w kolanach i robimy przysiad. Przenosząc, starajmy się obciążać kręgosłup równomiernie, koniecznie wyprostowana postawa i ciężar jak na najbliżej tułowia.

Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, to nie wypoczywaj w tej pozycji, zalecane są spacery, prace domowe i ogrodnicze, wycieczki piesze. Najlepiej po przyjściu z pracy znaleźć chwilę i położyć się na brzuchu, jest to bardzo korzystne dla kręgosłupa, który układa się w sposób naturalny. Odpoczywają mięśnie grzbietu, krzywizny kręgosłupa wracają do normy i możemy swobodnie oddychać, takie leżenie od 15 do 30 min znakomicie odpręża i regeneruje, oddychamy spokojnie i głęboko. Generalnie powinniśmy wypoczywać na twardym łóżku, nie zapadającym się i nie uginającym, podłoża z gąbki są fatalne, najlepsze sprężyny, technologia materacy poszła dzisiaj tak do przodu, że wybór materacy jest przeogromny. W czasie leżenia starać się uginać kolana i biodra, w leżeniu na plecach możemy sobie coś podłożyć pod kolana.

W trakcie dnia należy wyrobić sobie nawyk kontroli postawy i sposobów poruszania się. Po jakimś czasie ta kontrola staje się automatyczna, w razie pojawienia się bólów należy zastosować ćwiczenia ruchowe o których napiszemy wkrótce w serwisie. Ćwiczenia ruchowe które wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu, pośladków i wszystkie, które zwiększają ruchomość kręgosłupa.

W czasie pracy unikać pozycji w których kręgosłup jest nadmiernie wygięty i to przez wiele godzin. W samochodzie tak ułożyć siedzenie aby pozycja w czasie jazdy nie powodowała jakichkolwiek długotrwałych napięć, postawa swobodna i wyprostowana. W czasie długich tras co pewien przerywać jazdę, wysiąść rozruszać się. Poruszać unikając gwałtownych ruchów głową we wszystkich kierunkach, głowa jest szczególnie narażona na przeciążenia w czasie jazdy, przecież patrzymy bez przerwy przed siebie, powoduje to usztywnianie karku.

Także osoby wykonujące prace fizyczne powinny sobie ułatwiać pracę aby się nadmiernie nie garbić np. malarze czy sprzątaczki mogą stosować specjalne wysięgniki na szczotki czy wałki. Namawiam do tego ponieważ zaoszczędzi to potem wielu kłopotów. Jak już zauważyliśmy bardzo niebezpieczne jest nagłe dźwiganie przedmiotów, jeśli już to musimy zrobić, róbmy to powoli i ostrożnie, powoli przyzwyczajmy plecy do wysiłku. U osób nieprzygotowanych do dźwigania istnieje ryzyko wypadnięcia dysku, który uciskając na korzenie nerwowe mogą spowodować całkowite unieruchomienie a rehabilitacja jest kosztowna i długotrwała. Jeśli jednak już to nastąpi to pamiętajmy, że większość bóli kręgosłupa jest uleczalna i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Leczenie polegające na szeroko rozumianej rehabilitacji i fizjoterapii jest długotrwałe i wymaga cierpliwości, na ulgę trzeba czekać niekiedy b.długo, lepiej więc zapobiegać. Dobrym sposobem jest uprawianie sportów najlepiej wodnych, a także wymagających ruchu jak siatkówka, piłka ręczna, nożna, koszykówka, tenis, itp. Najlepiej skorzystać z porady lekarza, są to przeważnie chirurdzy ortopedzi, uprawianie bowiem niewłaściwych ćwiczeń i gier sportowych, może przynieść szkodę i muszą być odpowiednio dobrane i czasami specjalnie opracowane i indywidualnie zastosowane, jeśli już są jakieś zmiany w kręgosłupie.



Bóle przykręgosłupowe są bardzo dotkliwe i często potrafią mocno obniżyć samopoczucie, człowiek przyzwyczajony do pełnej sprawności ruchowej nagle ni stąd czy zowąd staje się inwalidą, powtarzam więc lepiej takich sensacji unikać.

http://dbajosiebie.webnode.com/



--
http://dbajosiebie.webnode.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Słodka strona reklamy
Jak Schudnąć Szybko i Skutecznie
Czy kredyt warto spłacać wcześniej
Lampy Bioptron.
Kraków – europejskie miasto kultury - cd